Drogie dzieci,

zapraszam Was na spotkanie z lasem, jego mieszkańcami, górskim potokiem oraz dźwiękami
i zapachami natury. Znacie zabawę w podchody? Chcecie pobawić się z lasem? Zapraszam 🙂

Nasza wyprawa rozpoczyna się w …, gdzie dojedziecie bezpośrednio pociągiem. Będę czekała na Was na peronie, skąd wspólnie udamy się w stronę gór i lasu, co zajmie nam spacerem około 10-20 minut.

Las przywita nas odgłosem górskiego potoku i zaproszeniem do wspólnej leśnej przygody, wprowadzając nas w leśny magiczny nastrój.

Zaproszenie od lasu będzie dość oczywiste, ale wymagające Waszej uważności i spostrzegawczości. W nim znajdziecie wskazówki, co do dalszych zasad gry i pierwsze zadanie do wykonania. Będziemy podążać leśną ścieżką wyszukując kolejnych wskazówek, podpowiedzi i zadań związanych z lasem, jego mieszkańcami, obecną porą roku i możliwych dróg oddziaływania lasu na nasze zmysły, zdrowie i samopoczucie.

A więc będziemy rozpoznawać drzewa, krzewy, kwiaty, leśne dary – korzystając ze wszystkich naszych zmysłów, ale wykorzystując je w odwrotnej kolejności niż robimy to na co dzień. Będziemy tworzyć dzieła artystyczne z leśnych materiałów. Nasza uwaga zostanie postawiona w stan gotowości i ulegnie „rozciągnięciu” pozwalając na dostrzeżenie w lesie więcej niż dotychczas- dźwięków, barw i zapachów. Będziemy też się uczyć elastyczności, która jest niezbędną umiejętnością sprzyjającą dobremu samopoczuciu i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.

Zmęczeni, ale jednocześnie zrelaksowani i w poczuciu satysfakcji z realizacji leśnych zadań, będziecie mogli udać się na odpoczynek, obiad (przywieziony ze sobą lub zamówiony), bądź wyruszyć w drogę powrotną. Ciekawi mnie, czy zwycięży zmęczenie i nastanie ciche spożywanie posiłku, czy ekscytacja wyrażana niemilknącymi rozmowami w trakcie obiadu, bądź podróży? 

Drodzy Rodzice,

zapytacie zapewne co dzieci zyskują bawiąc się w ten sposób z lasem i ze sobą, poza oczywiście dobrą zabawą, aktywnym spędzeniem czasu i lekcją przyrody?

Napiszę ogólnie- poprzez zabawę i kontakt z naturą:

  • poprawi się ich samopoczucie,
  • odczuwany dobrostan,
  • zmniejszy odczuwany stres,

a na przyszłość:

  • zbudują swoją odporność fizyczną i psychiczną oraz
  • nawiążą więź z przyrodą,

Uważne przebywanie i doświadczanie lasu ma prewencyjne działanie m.in. w zakresie:

  • infekcji,
  • depresji i lęku

oraz ma pozytywny wpływ na:

  • rozwój emocjonalny i poznawczy dzieci,
  • ich kreatywność,
  • odczuwanie empatii oraz
  • zapobiega zaburzeniom koncentracji uwagi.

Korzyści jest znacznie więcej, a potwierdzają je liczne badania.

Wasza inwestycja:

Koszt zorganizowania i poprowadzenia leśnych podchodów z przewodnikiem kąpieli leśnych/psychologiem 3h  – 30 zł/os. – przy minimalnej liczbie dzieci – 20.

Opiekunowie i 2 dzieci (w trudnej sytuacji)- gratis.

Zwróćcie proszę uwagę, że cena zawiera również wcześniejsze przygotowanie zabawy w terenie, bezpośrednio przed naszym spotkaniem.